woda dla skóry
#nieludzkiranking

Woda termalna – jaką wybrać?

Woda termalna jest znana od wieków. Pierwsze termy powstały jeszcze przed naszą erą. Już w starożytnych czasach leczono się wodą i tak powstał skrót SPA – łacińskie Sanus Per Aquam = leczenie przez wodę. Dlaczego woda termalna ma tak korzystny wpływ na nas?

Co daje woda termalna?

Woda termalna pochodzi ze źródeł termalnych i jest bogata w mikroelementy. Nasz organizm nie produkuje sam mikroelementów, a są one niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów w naszym organizmie. Dlatego musimy dostarczać je wraz z jedzeniem lub przez skórę. Żaden krem nie dostarczy skórze tyle mikroelementów, co wody termalne.

Ile kosztuje woda termalna i gdzie kupić wodę termalną?

 1. Uriage sprawdź opinie i cena na ceneo.
 2. Avene sprawdź opinie i cena na ceneo.
 3. La Roche Posay sprawdź opinie i cena na ceneo.
 4. Vichy sprawdź opinie i cena na ceneo.

Ale jaka woda termalna najlepsza?

To, która woda termalna najlepsza będzie dla Ciebie, ustalisz sama. Jednak poniżej zrobiłam zestawienie, które obrazuje zawartość mikroelementów poszczególnych wód termalnych dostępnych na rynku aptek.

AveneUriageLa Roche PosayVichy
pH7,5?neutralne?
HCO3-271,5mg/L390mg/L396mg/L4818,63mg/L
SO42-24,9mg/L2860mg/L
Cl-5,5mg/L3500mg/L
Ca+51,3mg/L600mg/L140mg/L165,61mg/L
Mg2+26,7mg/L125mh/L12,08mg/L
Na+4,8mg/L2360mg/L1862,88mg/L
K+45,5mg/L103,56mg/L
Si42mg/L30mg/L11,78mg/L
Zn160ug/L22ug/L
Mn mangan154ug/L200ug/L
Cu miedź75ug/L5ug/L
Fe żelazo15ug/L810ug/L
Selen60ug/L
bor970ug/L
Lit5,17mg/L
Fluor7,67mg/L
PO43-210ug/L
Stront1,63mg/L
Siarka182,39mg/L
NH4+390ug/L
łącznie
minerałów
612615

Co piszą producenci? Przeczytaj na ich stronach Vichy, La Roche Posay, Uriage, Avene.

Jak widać każda woda jest inna. Różnią się nie tylko ilością różnych minerałów i pierwiastków śladowych w swoim składzie, ale również ich ilością. Tak naprawdę każdy musi sam sprawdzić, która woda termalna będzie dobra dla mojej skóry.

Kiedy stosować wodę termalną?

Aby na to pytanie odpowiedzieć należy ustalić na co pomaga woda termalna i po co jest woda termalna? Tak jak wyżej napisałam uzupełnia mikroelementy i pierwiastki śladowe w skórze. Są one niezbędne do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych komórek skóry. Warto więc wdrożyć używanie wody termalnej w codzienną pielęgnację. Najlepiej stosować ją po toniku, kiedy skóra już wyschnie. Idealnie sprawdzi się w trakcie dnia aby odświeżyć skórę i wtedy można stosować ją na makijaż (ale tylko te rodzaje których nie trzeba wycierać!).

Będzie również ukojeniem skóry po wszystkich zabiegach medycyny estetycznej oraz w pielęgnacji kilka dni po, np. po peelingach kwasami [czytaj o dostępnych na rynku produktach z kwasami tu]. Latem, zdecydowanie ochłodzi naszą skórę w trakcie dnia, ale także przyniesie ukojenie i schłodzenie spryskana na opaloną skórę. Przyda się leczniczo w trakcie gojenia oparzeń i uszkodzeń skóry. Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez tej wody. Jak moje dziecko było niemowlakiem to stosowałam wodę termalną na skórę która była pod pieluszką, zwłaszcza gdy były odparzenia. Jeśli dziecko boi się tego dźwięku pryskania dobrym rozwiązaniem jest spryskanie najpierw wacika, a dopiero później przecieranie skóry. Woda termalna ukoi skórę po goleniu męskiego zarostu lub po depilacji nóg, pach czy okolicy bikini. Łagodzi i koi podrażnienia, likwiduje rumień.

Jak stosować wodę termalną?

Pryskasz bezpośrednio na skórę albo na makijaż. Ważne żeby nie potrząsać pojemnikiem, bo są przypadki że butelka odmawia posłuszeństwa i zamiast pryskać wodą to tylko z niej kapie.

Częste pytania o wodę termalną:

 • czy woda termalna może uczulać? -> Nie, nie zawiera substancji alergizujących.
 • czy woda termalna może zastąpić tonik -> Tak/nie, ale tylko wpływa na przywrócenie pH, a toniki zawierają szereg substancji aktywnych.
 • czy woda termalna nawilża -> Tak, ale zastosowana wg. zaleceń producenta.
 • czy woda termalna przywraca pH skóry -> Tak wpływa na przywrócenie prawidłowego pH.
 • czy woda termalna utrwala makijaż -> Tak, lekko utrwala makijaż, ale nie tak silnie jak fixer czy puder.
 • czy woda termalna wysusza -> Tak, jeśli zostanie źle zastosowana, dzieje się to w przypadku wód hipertonicznych, które zawsze należy osuszyć.

Rodzaje wody termalnej:

 • hipotoniczna – będzie wodą silnie nawilżającą. Spowoduje przechodzenie wody do wnętrza komórek skóry.
 • izotoniczna – będzie utrzymywała prawidłowe nawilżenie, woda będzie krążyć między komórkami skóry a roztworem wody. Izotoniczna jest tylko woda Uriage – nie trzeba jej osuszać.
 • hipertoniczna – na dłuższą metę będzie odwadniać skórę, wysokie stężenie roztworu będzie wyciągać wodę ze skóry. Zapobiegniemy temu poprzez osuszenie wody z twarzy.

Wciąż niezbadane…

Badania nad wodą trwają od lat. Avene i La Roche mają ośrodki badawczo-lecznicze we Francji. Leczy się tam dermatozy takie jak np. AZS – atopowe zapalenie skóry z bardzo dobrymi skutkami. Udowodnione wynikami badań efekty kształtują rynek dermokosmetyczny. Wciąż jednak nie wiemy wszystkiego. Badania trwają.

Literatura medyczna podaje, że dopiero całkiem niedawno bo w 2017, wykryto w wodzie Avene mikroorganizmy Aquaphilus dolomiae [1] , które wpływają korzystnie na hamowanie świądu i stanu zapalnego.

(…)Wreszcie, bardzo niedawno, w wodzie termalnej można było zidentyfikować pierwotnego mikroorganizmu, Aquaphilus dolomiae , do tej pory nie opisanego w innych mediach, odpowiedzialnego za znaczące działania farmakologiczne w stanach zapalnych, świądzie i wzmocnienie odporności wrodzonej. (…)

Ann Dermatol Venereol. 2017 Jan;144 Suppl 1:S27-S34. doi: 10.1016/S0151-9638(17)31040-2.
Eau thermale d’Avène et dermatite atopique: Avène’s thermal water and atopic dermatitis.
Guerrero D1, Garrigue E2.

Moja opinia o wodzie termalnej:

Co ciekawe przewertowałam strony producentów takich jak Vichy, La Roche Posay, Avene i Uriage i tylko Uriage podaje pełny skład swojej wody łącznie z ilością mikroelementów i pierwiastków śladowych na litr. Resztę spisałam z etykiet produktów dostępnych w aptece. Dlaczego skład nie jest podawany w internecie? Nie wiem, prawdopodobnie jeśli szukasz składu wody termalnej Avene, Vichy lub La Roche Posay, mój blog będzie pierwszym i jedynym miejscem gdzie znajdziesz te informacje.

Mam swoją ulubioną wodę termalną i jest nią Avene. Widzę realny, korzystny wpływ tej wody na moją skórę. Kolejna jest Uriage, potem La Roche Posay i na końcu Vichy. Tak jak pisałam, nie wyobrażam sobie życia bez używania tego produktu. Wykorzystuję go najczęściej ze wszystkich kosmetyków i zdecydowanie polecam używanie każdej i każdemu z Was.

Bibliografia:

[1] Ann Dermatol Venereol. 2017 Jan;144 Suppl 1:S27-S34. doi: 10.1016/S0151-9638(17)31040-2.
Eau thermale d’Avène et dermatite atopique: Avène’s thermal water and atopic dermatitis.
Guerrero D1, Garrigue E2.

sprawdź dodatkowo

3 Comments

 1. a moja ulubiona to Uriage. nie trzeba wycierać ani nic, więc można używać jej na maekup

 2. Kasia2411 says:

  Cześć. Trafiłam na blog, bo szukałam info o kremie pod oczy 😉 nie miałam przyjemności stosować tej na U, ale z pozostałej trójki u mnie sprawdza się La Roche

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *