pod lupą

TGF, GM-CSF w kosmetykach co to jest?

TGF, GM-CSF brzmią jak instytucje lub organizacje rządowe. Ale nie jest to ani CBA ani UOKiK oraz nie ma związku z RODO 😉 Natomiast mają wiele wspólnego z Twoją skórą. Warto się z nimi zapoznać bliżej.

TGF – kolejny czynnik wzrostu?

TGF [z ang. Transforming Growth Factor] to transformujący czynnik wzrostu występujący w kilku odmianach alfa i beta. W kosmetyce najbardziej popularny jest TGFbeta. Występuje naturalnie w skórze i odpowiedzialny jest za proliferację oraz różnicowanie większości komórek a także ma działanie przeciwzapalne. Wpływa również na regulację wzrostu komórek, produkcję białek macierzy pozakomórkowej [ECM z ang. Extracellular Matrix]. Białka ECM to nic innego jak cała siateczka podtrzymująca konstrukcję komórek skóry czyli włókna kolagenowe, siateczkowe i włókna sprężyste. Dzięki temu transformujący czynnik wzrostu ma bezpośredni wpływ na sprężystość i jędrność skóry.

Sprawdź kosmetyki zawierające TGF.

Szybsze odnowienie skóry.

GM-CSF [z ang. granulocyte-macrophage colony-stimulating factor] to czynnik stymulujący tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów. Naturalnie występuje w skórze i odpowiada za tworzenie krwi (tzw. hematopoeza). Pobudza rozwój konkretnych komórek i wzmaga ich działanie “odpornościowe”, co istotne jest np. w infekcjach. Wpływa na zwiększenie produkcji białek kolagenowych, rozmnażanie i migrację keratynocytów (szybsze odnawianie naskórka).

sprawdź dodatkowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *