niemowlę, noworodek, próchnica

Szczoteczka dla dziecka vs. próchnica.

Czy ręczna szczoteczka dla dzieci to już przeżytek? Rynek zlewają coraz to ciekawsze i bardziej kolorowe szczoteczki dla dziecka, którą wybrać?
Próchnica zębów może być utrapieniem przez całe życie. W dzisiejszych czasach piękny, zdrowy uśmiech jest oceniany nie tylko w kontaktach z przyjaciółmi ale także zwracają na niego uwagę rekruterzy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Po co komu szczoteczka do zębów?

Zacznijmy od tego po co myć zęby? Żeby mieć piękny oddech, bielutkie jak śnieg ząbki oraz żeby uniknąć próchnicy. Próchnica zębów to najgorsza zmora każdego rodzica. Borowanie to zmora każdego dziecka.

Jak myć zęby sobie a jak myć zęby dziecku?

Przede wszystkim – długo i dokładnie. Tak samo myjesz zęby sobie jak i dziecku. Zęby mają być umyte z każdej strony, a nie tylko na powierzchni żującej. Czyli na styku górnej i dolnej szczęki. Czas mycia to minimum 2 minuty. Tyle podobno zajmuje czasu substancjom w pastach do zębów aby zacząć działać na cokolwiek. Ile razy dziennie? Minimum dwa – rano i wieczorem. Warto jednak przemyć je także w trakcie dnia po posiłku aby usunąć zalegające resztki.

Sama pasta nie wystarczy. Warto również nitkować zęby oraz czyścić przestrzenie międzyzębowe specjalnymi małymi szczoteczkami.

Zęby jednak to nie wszystko. Należy umyć jeszcze język, dziąsła oraz policzki od wewnątrz. Przy myciu języka dziecku należy uważać na odruch wymiotny jeśli za daleko wsadzi się szczotkę. Najlepiej jak najszybciej nauczyć dziecko myć samemu język.

Jak pielęgnować pierwsze zęby u niemowlaka?

Zęby powinno się pielęgnować zanim je zobaczysz gołym okiem u dziecka. Zanim się wyżną. Noworodkowi powinno się przecierać jamę ustną po każdym karmieniu wacikiem nasączonym wodą lub specjalną chusteczką np. Brushbaby dentalwipes.

Potem kupujesz pierwsze szczoteczki do ząbków:

Poniżej nietypowe szczoteczki dla niemowlaka:

  1. szczoteczka banan
  2. szczoteczka małpka

Najczęściej wybierane szczoteczki dla dziecka kiedy pierwsze ząbki się pojawią to:

  1. od pierwszego ząbka Curaprox Curakid CK 4260
  2. od szóstego miesiąca życia 6m+ NUK Zestaw zawiera 2 szczoteczki
  3. od szóstego miesiąca życia 6m+ szczoteczka na palec z pastą

Próchnica u dziecka objawy

Próchnica to drobny ubytek w szkliwie zęba. Na pierwszy rzut oka może nie być widoczna dla zwykłego śmiertelnika. Stąd tak ważne są regularne wizyty u stomatologa (dentysty). Jednak gdy uda Ci się zauważyć coś co wygląda jak dziura w zębie prędko udaj się do dentysty. Jeśli nie widać żadnego ubytku a ząb boli również należy udać się do specjalisty.

Przyczyny próchnicy u dzieci to

  • nadmiar cukru w diecie
  • brak higieny
  • rzadkie wizyty u stomatologa
  • niedokładne mycie
  • skutki uboczne stosowania leków

Sterydy wziewne skutki uboczne a próchnica

Próchnica u dwulatka? Tak to możliwe. Spytasz skąd skoro nigdy dziecku cukru nie dawałaś?! Też tak pytałam. Obwiniałam mleko modyfikowane, mleko następne którym dokarmiałam syna. Obwiniałam wszystko, łącznie z szczoteczkami dla dzieci które stosowaliśmy. Okazało się jednak że winowajcą i cichym próchnicotwórcą były STERYDY WZIEWNE przepisywane w dużych ilościach na zapalenie płuc.

Nikt, żaden lekarz, ani w szpitalu ani lekarz pierwszego kontaktu, nie powiedział mi że po użyciu sterydów wziewnych należy przemywać twarz oraz jamę ustną dziecka. Żaden pulmunolog, żaden laryngolog, żaden internista, żaden pediatra. NIKT KTO ZAPISYWAŁ LEKI MOJEMU DZIECKU. Dopiero stomatolog uświadomił mnie skąd mój dwulatek ma próchnicę w nowych zębach. A cukru nie jadł, słodycze dostawał od wielkiego dzwonu.

Szczoteczka dla dzieci podział

Manualna szczoteczka dla dzieci czy to już przeżytek? Ręczne szczoteczki są wypierane z rynku przez elektryczne i soniczne. Nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem warto nauczyć dziecko myć zęby szczoteczką manualną. Dlaczego? Wszyscy to potrafią. Nie zawsze jest prąd. Na wycieczkę do lasu lepiej zabrać lekką szczoteczkę turystyczną (są też składane) niż ciężkie elektryczne. Jak dla mnie mycie zębów to tak podstawowa umiejętność jak jedzenie łyżką czy widelcem.

Szczoteczki dla dzieci soniczne to relatywnie najnowsze produkty na rynku. Nie są jeszcze tak rozpowszechnione jak elektryczne szczoteczki ale myślę że w niedługim czasie je zastąpią. Dlaczego? Ponieważ metoda ich działania polega na rozbijaniu kamienia nazębnego ultradźwiękami a ruch główki jest przód tył bez obrotów. Dzięki temu nie będzie efektu ubocznego szczoteczek elektrycznych jak odsunięte dziąsła i nadwrażliwość.

Soniczna szczoteczka dla dzieci od pierwszego ząbka:

Elektryczne szczoteczki dla dzieci

Kiedy wymienić szczoteczkę?

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na szczoteczkę manualną, soniczną czy elektryczną będziesz zmuszony ją wymieniać. Dlaczego? Rozwijają się na niej bakterie, włoski rozchodzą się i niszczą doprowadzając do tworzenia drobnych ranek w dziąsłach. Jak często zmieniać szczoteczkę? Niby raz na trzy miesiące, ale ja radzę żeby wymieniać ją jak tylko rozejdą się włoski na boki.

Jaka szczoteczka dla dziecka do przedszkola?

Przedszkola wymagają aby przynieść kubeczek , szczotkę i pastę. Nauka mycia zębów jest w programie przedszkola. Do takiej nauki najlepiej kupić dziecku szczoteczkę super ultra miękką, którą nie zrobi sobie krzywdy. Najgorsze co może być to zniechęcenie dziecka do mycia zębów przez ból.

Ja do tych celów wybrałam Curaprox. Czym różni się KID CK od Smart CS? Kid ma krótszą główkę i lepiej sprawdzi się w mniejszej buźce.

Gro firm oferuje szczoteczki do zębów. Każdą trzeba kupić i osobiście przetestować aby wiedzieć czy jest dla nas odpowiednia. Obejrzyjcie jednak test który ja przeprowadziłam na szczoteczkach do zębów dla dzieci. Jest ogromna różnica między twardością włosa szczoteczek.

Co oprócz szczoteczki?

Na rynku niedawno pojawił się suplement diety w postaci flory bakteryjnej
Lactobacillus salivarius HM6 Paradens Acidolac Dentifix Kids, który można stosować od 3 roku życia. Są to tabletki do ssania po umyciu zębów a przed snem.

Coraz bardziej popularna staje szczoteczka bambusowa. Jest ekologiczna i wykonana z przyjaznego środowisku materiałów odnawialnych.

Przeczytaj dlaczego musisz natychmiast wyrzucić z apteczki Pulneo i Fosidal!

sprawdź dodatkowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *