rotateq
leki

Rotarix szczepionka dla niemowląt wycofana!

Rotarix wycofany! Tego się nie spodziewałam. Szczepionka dla niemowląt wycofana z obrotu decyzją GIF. Czyli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Dlaczego? I co teraz jeśli Twoje dziecko dostało tę szczepionkę?

Co to jest Rotarix?

Rotarix na co ta szczepionka? Działa przeciw rotawirus (Rota Virus Vaccinum) którą Twój niemowlak mógł dostać w wieku od 6 tygodni. Ma zwiększać odporność na zapalenie żołądka i jelit spowodowane przez rotawirusy.

Rotarix na receptę to zaraz obok infanrix hexa najpopularniejsza szczepionka jaką lekarze przepisują niemowlętom. Skoro go wycofali to czy rotarix jest niebezpieczny? Nie. Działania niepożądane nie miały nic wspólnego z wycofaniem szczepionki. Rotarix ulotka zawiera działania niepożądane i opisuje możliwe reakcja na rotarix.

Dlaczego wycofano Rotarix?

W decyzji GIF czytamy, że to podmiot odpowiedzialny, więc firma produkcyjna wycofała lek. Jako powód wycofania rotarixu podano “niedostateczne napełnienie aplikatorów”. Tłumacząc na ludzki – za mało płynu jest w środku, więc nie ma gwarancji czy szczepionka zadziała prawidłowo.

Zaszczepiłam już dziecko co teraz?

Wycofanie dotyczy tylko jednej partii leku czyli rotarix o numerze serii AROLC214AE z datą przydatności do 02.2021. Jeśli więc zaszczepiłaś już dziecko warto sprawdzić jaki szczepionka miała nr serii. Jeśli zaszczepiłaś niemowlę przed chwilą warto udać się na konsultacje do lekarza. Istnieje ryzyko że Twoje dziecko dostało zmniejszoną dawkę, ale bardzo bardzo bardzo niewielkie ryzyko. Lekarz poinstruuje Cię co należy zrobić dalej.

Odpowiednik Rotarix

to np. RotaTeq. Jeśli więc zastanawiasz się co zamiast Rotarix masz wybór i pogadaj z lekarzem. Rotarix czy RotaTeq zadziałają na wirusy powodujące biegunkę. Zdecydowanie skonsultuj z lekarzem która szczepionka lepsza rotarix czy rotateq będzie dla Twojego szkraba. Nie ma informacji w internecie o tym, ale lekarz może wiedzieć coś czego my nie wiemy 😉

Kupiłam szczepionkę z tym numerem seryjnym i co teraz?

Zdecydowanie zwróć się bezpośrednio do producenta. Powołaj się na decyzję GIF i zgłoś im reklamację. Proponuję napisać maila, a potem uzgodnić telefonicznie co należy zrobić. Jeśli firma nie będzie chciała uznać reklamacji warto zwrócić się do UOKiK [Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów]. Jeśli Twoi znajomi również kupili tę szczepionkę i również mają ten sam problem, być może warto zwrócić się wspólnie do producenta.

Gdzie zgłosić reklamację?

GSK Services Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu

ul. Grunwaldzka 189

60-322 Poznań

Sprawdź inne wycofane leki.

sprawdź dodatkowo

3 Comments

  1. Basia says:

    Zaszczepilam dziecko feralna szczepionka. Zlozylam reklamacje przez email i niestety juz 18 dzien a ja nadal nie otrzymalam odpowiedzi. Napisalam kolejnego maila ze brak odp. w ciagu 14 dni traktuje jako akceptacja mojego roszczenia i nadal nic. Czyzby koncern mnie zignorowal. Ma Pani jakies doswiadczenia?

  2. Spróbowałabym telefonicznie i jeśli nic nie odpowiedzą to należy zwrócić się do właściwych organów. Proponuję WIF, GIF, Sanepid i UOKiK. Myślę że kultura wymaga aby koncern odpisał. Cokolwiek. W międzyczasie niech Pani uda się z dzieckiem do lekarza skonsultować sprawę.

  3. Sanderka says:

    Co to się ostatnio dzieje z tymi szczepionkami, szczepić nie, nie szczepić jeszcze gorzej :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *