leki

Pulneo i Fosidal – wycofane leki

Pulneo, Fosidal oraz inne leki zostały wycofane przez GIF wczoraj 11.02.2019r. Jaka jest przyczyna wycofania Fosidal i Pulneo?

Decyzja GIF – Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Zawarty lek w Fosidal i Pulneo, czyli Fenspiridi Hydrochloridum, został wycofany z obrotu całkowicie. GIF ocenił iż w zakresie zarejestrowanych wskazań stosunek korzyści do ryzyka dla substancji czynnej nie jest korzystny.

Oprócz Fosidal i Pulneo, zostały również wycofane leki Eurespal, Elofen, Eurefin, Fenspogal. Dokładna lista z nazwami wycofanych leków jest poniżej:

 • lek Pulneo 2 mg/ml – wszystkie serie
 • Pulneo 25 mg/ml – wszystkie serie
 • syrop Pulneo o smaku coli 2 mg/ml – wszystkie serie
 • Fosidal o smaku malinowym 2mg/ml – wszystkie serie
 • Fosidal o smaku pomarańczowym 2mg/ml – wszystkie serie
 • Eurespal 80mg – wszystkie serie
 • Elofen 2mg/ml – wszystkie serie
 • Eurefin 2mg/ml – wszystkie serie
 • Fenspogal 2mg/ml – wszystkie serie

Dlaczego wycofano Pulneo?

Plotki głoszą, że jedna z firm produkujących lek odnotowała przypadki zgonów po zażyciu substancji leczniczej. Czy śmierć była związana z lekiem? Czy lek zagrażał naszemu życiu?

Pulneo to lek dla dzieci i dorosłych, który często przepisywany był przez lekarzy w przypadku kaszlu. Wykazuje działanie rozkurczające oskrzela.

Masz Pulneo? Nie stosuj!

A z pewnością nie podawaj dziecku. Udaj się ponownie na wizytę do lekarza i poproś o inny lek.

Gdzie wyrzucić?

W obliczu tej sytuacji, lepiej nie ryzykować i wyrzucić posiadane leki. Jednak nie wyrzucaj ich do zwykłego kosza. Udaj się do apteki, która ma specjalny kosz na leki przeterminowane. Wyrzucone tam leki zostaną oddane przez farmaceutów do utylizacji.

Polecam jednak wcześniej zadzwonić i spytać czy najbliższa apteka ma taki kosz i odbiera przeterminowane leki. Zamiast chodzić od apteki do apteki i się denerwować że w żadnej z nich nie ma takiego kosza 😉

Decyzja GIF – przeczytaj.

Czy lekarze wiedzieli?

W ulotce tych wycofanych leków można było przeczytać jakie działania niepożądane mogą wystąpić po stosowaniu preparatu. Każdy wykształcony lekarz lub farmaceuta wiedzieli o działaniach niepożądanych leku. Również pacjenci po zapoznaniu się z ulotką, mieli świadomość co złego może się dziać (np. zaburzenia rytmu serca). Jednak jakimś cudem do tej pory wycofany lek dostępny był bez recepty.

Pulneo wciąż w sprzedaży!

Jak widać na obrazku powyżej jest 12.02.2019 i Pulneo wciąż dostępny jest w sprzedaży online. Wycofany lek wciąż dostępny w sprzedaży – co zrobi z tym GIF?

sprawdź dodatkowo

3 Comments

 1. Czytałam o tej sprawie. Przykre, że nadal lek jest w sprzedaży online. Dobrze, że o tym piszesz i przestrzegasz przed używaniem!

 2. […] Przeczytaj dlaczego musisz natychmiast wyrzucić z apteczki Pulneo i Fosidal! […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *