ciąża, przebarwienia

przebarwienia w okolicy kresyPrzebarwienia w okolicy kresy pojawiają się w ciąży w okolicy od pępka w dół. Taka ciemna linia na brzuchu pojawia się w zaawansowanej ciąży i nie stanowi zagrożenia. Przebarwienia w okolicy kresy to inaczej tzw. kresa czarna lub kresa brunatna.

Przebarwienia w okolicy kresy co to jest?

Ogólnie każdy człowiek ma od pępka w dół kresę białą. To linia w miejscu połączenia mięśni splotem włókien kolagenowych. W ciąży gromadzi się w skórze więcej barwnika stąd mogą powstawać przebarwienia w ciąży zarówno na twarzy jak i w okolicy kresy lub ciemnienie brodawek.

Ciemna kreska na brzuchu – dlaczego się pojawia?

Zmiany hormonalne u kobiety w ciąży doprowadzają do szeregu zmian przygotowując ciało na poród. Bardzo dużo zmian zachodzi także w skórze, która w pewnych miejscach (na brzuchu i na piersiach) musi się bardzo mocno rozciągnąć. Poza tym nagromadzenie estrogenów powoduje zwiększone powstawanie brązowych plam na skórze.

Kiedy się pojawia?

Najczęściej w II trymestrze.

Czy to zniknie?

Przebarwienie w okolicy kresy zniknie samoistnie. Nie zniknie zaraz po porodzie, wymaga to czasu.

Jak się pozbyć przebarwienia w okolicy kresy?

Jeśli bardzo Ci przeszkadza to przebarwienie, możesz przyśpieszyć jego zniknięcie po porodzie. Rób cyklicznie peeling mechaniczny np. cukrowy lub solny tej okolicy. Jeśli nie karmisz piersią to po porodzie możesz miejscowo zastosować preparaty wybielające.

Inne przebarwienia w ciąży to ostuda (melanoderma), ciemnienie brodawek czy ciemnienie blizn. O tyle o ile ciemnienie brodawek przeminie, blizny się rozjaśnią z czasem o tyle ostuda może stanowić spory problem. Z tym problemem najlepiej udać się do lekarza dermatologa, zaoszczędzi Ci to sporo czasu i frustracji po nieudanych próbach usunięcia przebarwień.

 

sprawdź dodatkowo

2 Comments

  1. AsikKaro says:

    Właśnie się zastanawiałam czy to normalne ta kreska na brzuchu. Ufff

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *