peeling

Peeling dobry sposób na oczyszczenie za 4zł!


Peeling to z angielskiego peel – złuszczać, czyli pozbywanie się martwego naskórka. Pierwotnie było to złuszczanie tylko martwego naskórka,ale obecnie na rynku mamy dostępne już mocne peelingi powodujące złuszczanie również żywych warstw naskórka. Który peeling wybrać do swojej cery? Poniżej przegląd dostępnych produktów na rynku i dostępnych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej.

Peeling w kremie.

Popularne na rynku produkty złuszczające można podzielić na to do jakiej części ciała są albo na rodzaje. Rodzaje peelingów to mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne.


Mechaniczne peelingi.

Mechaniczne peelingi to te z drobinkami, granulkami i wszystkim co czujesz pod palcami. Złuszczają naskórek poprzez tarcie, szorując nim skórę zdrapujesz martwy naskórek.
Drobinkami mogą być sól, cukier, łupiny orzechów, korund, nawet piasek – dlatego po chodzeniu boso po plaży ma się takie super gładkie stopy.

Kto może używać peelingów mechanicznych?

Praktycznie każdy, jednak nie zaleca się go do skór wrażliwych, z widocznymi naczynkami, skłonnych do zaczerwienienia, z trądzikiem różowatym albo z każdym innym trądzikiem.
Szorowanie skóry bardzo ją podrażnia. Skóra zrobi się bardziej czerwona, a naczynka jeszcze się rozszerzą. Może również dojść do rozniesienia ropnych zmian po skórze.
Złuszczanie mechaniczne może być również przy pomocy poliestrowej rękawiczki, suchego szczotkowania ciała, pocierania grubym ręcznikiem. Z reguły tego rodzaju peelingu używa się do ciała.

Chemiczne peelingi.

Chemiczne złuszczanie polega na rozpuszczeniu połączeń między komórkami naskórka co powoduje późniejsze odchodzenie białych płatków suchej skóry lub całkowite rozpuszczenie martwych komórek naskórka.

Popularne serum złuszczające z pipetą:

Przykładowe serum złuszczające w ampułkach:

Są również chusteczki złuszczające nasączone kwasami:

Peeling enzymatyczny.

Enzymatyczne złuszczanie to bardzo delikatne złuszczanie przy pomocy enzymów np. bromelainy czy papainy. Nie są one tak agresywne jak chemiczne peelingi i nadają się do skóry wrażliwej.

Obecnie popularne peelingi enzymatyczne:

Niedawno bardzo popularne stały się produkty powodujące peeling trychologiczny, czyli złuszczanie naskórka na owłosionej skórze głowy. To nie lada wyzwanie złuszczać skórę głowy bez uszkodzenia włosów.

Przykładowy peeling “do włosów” trychologiczny:

All in one.

Jest taki peeling tołpa dermo face sebio, który zawiera kwas salicylowy, betainę, korund czyli wszystkie 3 rodzaje pellingu. Przeznaczony jest do skóry tłustej, trądzikowej. Ma w składzie również cynk, który będzie osuszać zmiany trądzikowe.

Jak używać peelingu?

Jak często? Minimum raz w tygodniu.

UWAGA: Nie powinno się wykonywać peelingu jeśli masz rany na twarzy, stany zapalne albo skóra jest już podrażniona.
Należy unikać okolicy oczu.

Jaki wybrać dla siebie?
 • Skóry normalne, bez problemów – każdy.
 • Skóry z rozszerzonymi naczynkami – enzymatyczne, chemiczne tylko mlekowy i migdałowy
 • Skóry z trądzikiem – wszystkie chemiczne (głównie glikolowy, salicylowy, pirogronowy, glukonolakton), enzymatyczne, lepiej unikać mechanicznych
 • Skóry z przebarwieniami – chemiczne kwas azelainowy, kwas transeksamowy, kwas askorbinowy

Jaki peeling latem?

Latem należy zrezygnować z peelingów kwasowych, bo nieumiejętne używanie ich może doprowadzić do powstania przebarwień [czytaj więcej moich wpisów o przebarwieniach tu]. Zostań więc przy peelingach mechanicznych i enzymatycznych. Dobrym rozwiązaniem jest też bezpieczny produkt z glukonolaktonem – czyli kwasem PHA (np. SVR Sebiaclear serum), ale do stosowania na noc zawsze w towarzystwie dziennego kremu z filtrem SPF50.
A po lecie możesz spokojnie zacząć regenerację swojej opalonej skóry kupując preparat z kwasem.

Jak przygotować skórę do nałożenia serum z kwasem?

 1. preparat musi być świeży i odpowiednio przechowywany, czyli nie może być trzymany na słońcu, w cieple ani w mrozie.
 2. niezależnie od tego jaki preparat wybierasz musisz przeczytać sposób użycia i przestrzegać tego co jest napisane.
 3. wykonaj demakijaż (mleczko, żel, tonik), osusz skórę.
 4. nałóż preparat na całą twarz omijając okolicę oczu
 5. poczekaj aż preparat się wchłonie
 6. ewentualnie zmyj jeśli tak było napisane na opakowaniu
 7. nałóż swój krem

Czasami warto jednak udać się na zabieg do gabinetu, gdzie specjaliści wykonają dużo mocniejszy peeling. Pozwala on na usunięcie głębokich przebarwień, rewitalizację skóry, likwidację zmarszczek i napięcie skóry.

Dostępne na rynku zabiegi złuszczające w gabinetach:

 • mikrodermabrazja korundowa – złuszczanie mechaniczne za pomocą drobinek korundu, który z dużą siłą uderza o powierzchnię skóry odrywając martwe komórki naskórka. Bezbolesny.
 • oxybrazja – złuszczanie mechaniczne przy pomocy wody i tlenu, zabieg jest przyjemny, chłodzi skórę i dotlenia. Bezbolesny.
 • peeling węglowy z użyciem lasera CO2
 • peeling kwasami – ich siła zależy zarówno od rodzaju kwasu, jego zdolności do przenikania jak i pH preparatu. Dlatego w gabinecie specjalista (lekarz, kosmetolog czy kosmetyczka) dobierze odpowiedni preparat do Twojej skóry i jej problemów.
  • kwas TCA – trójchlorooctowy,
  • kwas pirogronowy,
  • kwas glikolowy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas salicylowy,
  • kwas fitowy,
  • kwas laktobionowy,
  • kwas ferulowy,
  • kwas azelainowy,

Wszystkie kwasy ulegają utlenianiu, dlatego ważne są warunki przechowywania preparatów. Jeśli masz w domu buteleczkę z zeszłego roku, marne szanse że jest jeszcze tak skuteczny jak zaraz po otwarciu. Najlepiej zużywać produkty na bieżąco.

Najlepsze efekty po zabiegach w gabinecie uzyska się po 6ciu zabiegach. W zależności od rodzaju złuszczania, specjalista dobiera częstotliwość. Z reguły jest to 3 tygodnie między jednym a drugim zabiegiem.

Sprawdź poniżej jakie są najlepsze preparaty przyśpieszające gojenie po zabiegach medycyny estetycznej:

Krem naprawczy na dzień:

Krem naprawczy na noc:

Charakterystyka peelingów kwasowych.

Siła złuszczania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju kwasu, jego stężenia, pH preparatu. Zależy również od przygotowania skóry do nałożenia produktu oraz czasu trzymania na skórze a także formy podania. W gabinecie wszystko zostanie zrobione za nas, ale jeśli chcesz prawidłowo zająć się swoją skórą w domu, przygotuj się odpowiednio.
Hydroksykwasy, które są eksfoliantami, dzielimy na AHA, BHA i PHA. Eksfolianty to substancje złuszczające.

3. AHA to alfahydroksykwasy – rozpuszczalne w wodzie, w niskich stężeniach mają działanie nawilżające, a w wyższych złuszczające.

 • kwas glikolowy
 • kwas mlekowy
 • kwas jabłkowy
 • kwas cytrynowy
 • kwas migdałowy
 • kwas winowy

2. BHA to betahydroksykwasy
kwas salicylowy – rozpuszczalny w tłuszczach, najlepiej działa w stężeniu 1-2% przy pH 3-4
Preparaty z kwasem salicylowym:

3. PHA to polihydroksykwasy – idealnie nawilżają skórę, działają przeciwrodnikowo, zwalczają trądzik i przeciwdziałają starzeniu się skóry. Silnie absorbują wodę.

 • kwas laktobionowy
 • glukoheptanolakton
 • glukonolakton np. SVR Sebiaclear

Wybór peelingów jest ogromny na rynku. Ciężko napisać w jednym wpisie wszystko o peelingach, ale mam nadzieję że trochę Ci rozjaśniłam jaki peeling wybrać. A Ty jaki peeling polecasz?

sprawdź dodatkowo

1 Comment

 1. Kaśka says:

  Ja lubię lierac płyn keratolityczny i płyn bakteriostatyczny pharmaceris. I uwielbiam kwasy! Moja skóra jest po nich cudownie gładka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *