kalendarz pylenia
alergia, katar

Kalendarz pylenia – sprawdź co teraz pyli.

Kalendarz pylenia do niedawna był dostępny tylko w formie papierowej. Teraz możesz go zgrać, pobrać aplikację i codziennie być na bieżąco. Wraz z rozwojem cywilizacji jest coraz więcej alergii. Dlaczego?

Pylenie roślin, dlaczego wywołuje alergię?

Rośliny są zapylane np. przez wiatr. Drobne pyłki wywiewane są z mikrospor roślin i ich stężenie wzrasta w powietrzu. Taki pyłek jest mikroskopijny więc z łatwością trafia do naszych oczu, na skórę lub do dróg oddechowych. Białka na pyłkach trafiając do naszego organizmu wywołują określoną reakcję komórek tucznych. Wytwarzają one histaminę która pobudzając nerwy wywołuje odruch kichania. Kolejne objawy to np. katar sienny, łzawienie oczu, zapalenie spojówek i świąd.

Jak rozpoznać katar alergiczny?

Z reguły wydzielina jest wodnista i przeźroczysta. Katar utrzymuje się długo. Jednak należy się udać do lekarza alergologa aby wykonał odpowiednie badania i określił czy i na co jesteś uczulony.

Kiedy co pyli.

W zależności od regionu naszego kraju, rośliny zaczynają pylić wcześniej bądź później. Najcieplejsze regiony kraju ( np. Wrocław ) zaczynają jako pierwsze walkę z pyłkami. Najpóźniej rośliny zaczynają pylić na ścianie wschodniej.

prognoza pylenia Łódź2019
Leszczynastyczeńlutymarzec
Olszalutymarzec
Brzozakwiecień
Topolamarzeckwiecieńmaj
Dąbkwiecieńmaj
Trawymajaż dowrzesień
Babkamajaż dowrzesień
Szczawmajaż do sierpień
Pokrzywamajaż dowrzesień
Komosaczerwiecaż do wrzesień
Bylicalipiecaż dowrzesień
Ambrozjasierpieńaż dopaździernik
Cladosporiummarzecaż dolistopad
Altenariakwiecieńaż dopaździernik

dane powyższe powstały na podstawie

Kalendarz pyłków możesz mieć również w sowim telefonie. Są bezpłatne aplikacje dla alergików, które możesz zainstalować i przygotować się na nadchodzący sezon. Aplikacje dla alergików to Apsik albo Prognoza Pylenia.

Alergia to uciążliwa choroba. Na chwilę obecną można zmniejszyć jej objawy jednak na trwałe nie da się z niej wyleczyć.

sprawdź dodatkowo

1 Comment

  1. Alicja Baran says:

    Mi mąż ściągnął na telefon właśnie aplikację Apsik z kalendarzem pyleń i poustawiał alerty i teraz odpowiednio wcześniej jestem w stanie się przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *