ciąża, kosmetyki, rozstępy

Czy da się usunąć rozstępy?

Rozstępy wyglądają jak tygrysie pasy na skórze. Czemu służą? Dlaczego rozstępy pojawiają się na skórze? Kiedy mogą się pojawić? Jak uniknąć rozstępów? Jak je usunąć?

Co to są rozstępy?

Rozstępy to taka jakby blizna.

Jak powstają rozstępy?

Pojawiają się gdy skóra nadmiernie się rozciąga, jakby na siłę. Mniej więcej ten proces wygląda jak rozciąganie dość grubej reklamówki plastikowej. Miejscami pojawią się rozciągnięte miejsca, gdzie reklamówka będzie słabsza i cieńsza. Zobaczysz jednak że włókienka układają się w konkretnym kierunku – rozciągania. Na skórze objaw jest podobny. Powstawanie jest bardziej skomplikowane, ale chyba bardziej Cię obchodzi jak im zapobiegać albo jak się pozbyć rozstępów?

Jak wyglądają rozstępy?

To zależy od tego kiedy powstały. “Świeże” rozstępy mają inny kolor niż “stare”. Ale przypominają swoim kształtem pioruny na skórze albo drapnięcie jak po szponach tygrysa czy dużego kota.

Jak wyglądają świeże rozstępy?

Świeże rozstępy są czerwone. Czerwone rozstępy da się szybko usunąć. U niektórych czasem są nie czerwone lecz fioletowe. Stadium jest jednak to samo i są to początki. Z czasem zamieniają się w białe rozstępy, te bardzo przypominają bliznę. I ciężko jest się ich pozbyć.

Rozstępy przyczyny, czyli od czego robią się rozstępy?

Ogólnie od nadmiernego rozciągania skóry. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Powstają w różnych okresach życia, zarówno u sportowców, otyłych osób, kobiet w ciąży, karmiących, dorastających dziewczynek i szybko rosnących chłopców.

Czerwone rozstępy na brzuchu najczęściej dotyczą ciężarnych kobiet oraz osób które szybko i dużo przybierają na wadze. Rozstępy na udach pojawiają się często w wieku dojrzewania, tak samo rozstępy na biodrach i nogach. Czasem mogą się pojawić w nietypowych miejscach jak łydki.

U sportowców występują rozstępy na plecach czy na rękach. Dzieje się tak gdy mężczyźni szybko przybierają na masie i dużo ćwiczą. Wtedy rosnące mięśnie rozpierają skórę od środka i jeśli facet nie zadba o skórę, może się doigrać 😉

Jak usunąć rozstępy?

Dopóki są świeże całkiem łatwo. Wystarczy dobrać odpowiedni krem, używać go dużo i często a do tego masować skórę. Najszybciej pozbędziesz się problemu jeśli do takiej intensywnej pielęgnacji domowej dołączysz zabiegi laserem (dobre efekty można uzyskać laserem frakcyjnym nieablacyjnym). Jednak laseroterapia jest wskazana dopiero po zakończeniu karmienia piersią (nie wolno poddawać się takim zabiegom w ciąży!). Laser najszybciej zadziała na stadium czerwone/fioletowe, białe będą potrzebowały więcej zabiegów.

Dlaczego rozstępy są czerwone?

W początkowej fazie, czyli zaraz po tym jak skóra musiała się rozciągnąć ponad swoje możliwości, jest faza zapalna. Zapalenie charakteryzuje się tym, że jego obrazem na skórze jest czerwony kolor. Takie stadium zapalne skóry daje możliwość szybkiej regeneracji skóry, gdyż komórki są tam aktywne i mogą przebudować skórę w tym miejscu. Białe rozstępy niestety są już pozbawione stanu zapalnego, więc wszystko tam ustało i na nowo trzeba pobudzić skórę do działania. Laser powoduje przegrzanie włókien skóry i miejscowy stan pobudzenia komórek do działania.

Najlepszy sposób na rozstępy, czyli co na rozstępy warto zastosować?

Najważniejsze jest natłuszczanie skóry oraz masaż. Dwa razy dziennie to minimum. Nakładasz dużo preparatu, długo smarujesz przy okazji masując skórę. Opłaci się poświęcić na to czas, najlepiej smarować przez 5 minut aż do całkowitego wchłonięcia.

Najlepiej zapobiegać powstawaniu problemu, więc jak tylko dowiadujesz się że jesteś w ciąży, kupujesz krem na rozstępy w ciąży  i smarujesz się kilka razy dziennie. Wierz mi że ta inwestycja opłaci się i unikniesz tych pamiątek. Ważne żebyś dobrała odpowiedni preparat do danego trymestru. Aby ułatwić Ci zadanie, zrobiłam tu przegląd – krem na rozstępy w ciąży ranking.

Rozstepy domowe sposoby:

Stosowane są różne metody – olejek rycynowy, bio oil, olej kokosowy. Wszystko co jest tłuste, ułatwia poślizg przy masowaniu skóry jest pomocne przy przeciwdziałaniu ich powstawania.

Jak ukryć rozstępy?

Jeśli chodzi o tymczasowe ukrycie problemu, możesz ze spokojem zainwestować w Vichy Dermablend ale nie ten 3D tylko ten pierwszy, jedyny i najlepszy. Ewentualnie w Dermacol Make Up Cover podkład czy tam korektor.

Na dłuższy czas ukrycie jest możliwe, ale może być bolesne. Można wykonać tatuaż w danym miejscu i wizualnie ukryć rozstępy.

sprawdź dodatkowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *