katar, niemowlę, noworodek

Co na katar u dziecka?

Szukasz najlepszej odpowiedzi co na katar u dziecka? Czy istnieje złoty środek na katar? Nie, ale przeczytaj co oprócz chusteczek warto kupić.

Katar to nadmierne wydzielanie wydzieliny przez błony śluzowe nosa pod wpływem danego czynnika [ alergen, wirus itd.] To obrona organizmu na dany patogen. Są różne rodzaje kataru, możesz rozpoznać je po kolorze.

  • Zielony katar – najpopularniejszy, może sugerować katar zatokowy
  • Żółty katar – może sugerować nadkażenie bakteriami jednak nie determinuje konieczności podawania antybiotyków
  • Biały katar – pierwszy katar przy infekcjach, jeśli utrzymuje się długo a jego barwa nie ulega zmianie to najczęściej alergiczny

Katar u kilkumiesięcznego dziecka, czyli katar u niemowlaka, są najbardziej uciążliwymi katarami w życiu każdego rodzica. Niestety niewiele środków można stosować u tak małego dziecka bez konsultacji z lekarzem.

Doraźnie przed pójściem do lekarza możesz zastosować na katar u dziecka domowe sposoby:

  • inhalacje na katar u dziecka z soli fizjologicznej
  • zastosowanie soli fizjologicznej lub hipotoniczna sól morska w sprayu do nosa
  • odsysanie kataru np. frida lub katarek – ja używałam tego podłączanego do odkurzacza i był najlepszym sposobem na udrożenienie nosa
  • zastosowanie kremu ułatwiającego oddychanie z mentolem np. Mustela, smarujesz klatkę piersiową, delikatnie podbródek i pod noskiem

Gęsty katar u dziecka należy najpierw rozrzedzić, aby stał się bardziej płynny i łatwiej będzie go odessać. W tym celu posłużą preparaty zapisane przez lekarza podane podczas inhalacji albo wpsikane  do noska. Taki gęsty katar zwłaszcza u małego dziecka będzie przeszkadzał spać w nocy. Dlatego można zastosować preparat z apteki dostępny bez recepty taki jak Nasivin czy Oxalin.

Kaszel i katar u dziecka mogą występować razem, niekoniecznie świadcząc o chorobie oskrzeli czy płuc. Czasami wydzielina z nosa czy zatok spływa po tylnej ścianie gardła powodując odruch odkrztuszania łącznie z wypluciem odchrząkniętej wydzieliny. Słyszysz to jako kaszel mokry. 

Jednak najważniejsze to iść do lekarza który sprawdzi czy ten katar u rocznego dziecka to tylko katar z przeziębienia i poradzisz sobie z nim domowymi sposobami.

A jakie Ty masz sprawdzone sposoby na katar u dziecka?

sprawdź dodatkowo

1 Comment

  1. slomka says:

    u nas w domu najlepszym pomocnikiem w walce katarem jest Oxalin Junior. dzieci najlepiej na niego reagują i nawet z ochota dają go sobie wpsikać do noska. pewnie dzięki temu, że ma konsystencje żelu i dzięki temu nie spływa do gardła zaraz po psiknięciu, jak to mają w zwyczaju robić zwykłe krople. Oxalin szybko pomaga i daje ulgę od kataru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *