poradnikrodzica

Buty dla dzieci #poradnik rodzica.

Buty dla dzieci to temat który spędza rodzicom sen z powiek. Niby łatwa sprawa, a jednak ciężko wybrać dobre buty dla swojego dziecka, zwłaszcza te PIERWSZE buty dla dziecka. Może poniższe porady i informacje pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Mała stópka.

Stopa zbudowana jest z 26 kości połączonych ścięgnami i mięśniami. W stópce dziecka, kości te są bardzo delikatne i podatne na uciski. Powoduje to że stópka może się dostosowywać do buta, który będzie za mały. Dlatego tak ważne jest aby dobrać idealne buty dla dziecka. Zapobiegnie to ewentualnym schorzeniom spowodowanym źle dobranym obuwiem.

Każdy z nas wie, że dzieci zawsze są w ruchu. Od momentu gdy nauczą się przemieszczać, stopy zaczynają pracować. Nie ważne czy Twoje dziecko dopiero zaczyna raczkować czy już stawia pierwsze kroki. Dobre buty dla dziecka to podstawa, bo stanowią funkcję ochronną stopy i palców. W bucie nie groźne są uderzenia, nierówna powierzchnia czy zdeptanie paluszków przez rówieśnika.

Idealne buty dla dzieci czyli jakie?

Z pewnością zapewniające dużą swobodę stopie. Takie, które nie uciskają, materiał pracuje wraz ze stopą, nie jest sztywny i ma kształt dopasowany do stopy. Najlepiej żeby były oddychające, czyli wykonane z materiałów które przepuszczają powietrze. Żebyś dobrze zrozumiał o co chodzi, wyobraź sobie że gorący 30*C letni dzień spędzasz w kaloszach z plastiku. Stopa poci się, jeśli nie masz skarpet to po chwili zacznie się odparzać od plastiku i powstaną bąble czy pęcherze. Warto jest więc inwestować w skórzane buty dla dzieci.

Jak rośnie stópka dziecka?

Przede wszystkim rośnie etapami, a w ciągu 2 pierwszych lat życia rośnie o 2cm rocznie co daje pół rozmiaru co dwa miesiące! W kolejnych latach prędkość wzrostu maleje i między drugim a trzecim rokiem życia rośnie średnio o 1,5cm rocznie czyli pół rozmiaru co trzy miesiące. Nastolatkom rośnie stopa średnio 1cm rocznie, co nie znaczy że rzadziej będziesz kupować buty, wiadomo jakie są nastolatki 😉

Małe dzieci niestety nie potrafią powiedzieć czy buty są prawidłowo dobrane. Wielokrotnie stanęłam przed wyborem butów dla dziecka w sklepie typu CCC czy Deichmann i nie wszyscy pracownicy tych sklepów przeszli szkolenia i potrafią dobrać buty. Zostajesz więc sam w tej nierównej walce, zwłaszcza jeśli nie konsultowałeś się wcześniej z lekarzem ortopedą.

Za małe czy za duże buty dla dzieci?

Skąd masz wiedzieć skoro dziecko Ci nie powie? Spróbuj moich sprawdzonych sposób na wybór idealnych butów dla dzieci.

przygotowanie w domu

 • (gdy dziecko już potrafi stanąć)
 • bierzesz kartkę A4 z drukarki czy bloku rysunkowego i ołówek
 • stawiasz dziecko na kartce i musi stać całym swoim ciężarem na niej
 • obrysowujesz stopę dziecka na kartce
 • powtarzasz proces z drugą stopą
 • dziecko może już wrócić do swoich zajęć a Ty mierzysz długość obrysu od palców do pięty linijką, zapisujesz sobie wynik

wizyta w sklepie:

 • wybierasz buty które Ci się podobają
 • wyjmujesz wkładkę
 • mierzysz wkładkę
 • jeśli ma więcej o 1,5cm od wymiarów z obrysu stópki dziecka, masz właściwy rozmiar

innowacja od eobuwie.pl – e-sizeme

 • zlokalizuj punkt pomiaru stóp, w Łodzi np. jest w Manufakturze
 • pojedź z rodziną (najlepiej mieć na stopach skarpetki)
 • obsługa punktu esizeme pomoże Wam przejść proces pomiaru
 • wyniki zapisują się na koncie w sklepie eobuwie.pl

Jak wygląda pomiar?

 • Zdejmujesz buty
 • Stajesz na platformie
 • krok po kroku uzupełniasz pola informacyjne na wyświetlaczu
 • wynik pomiaru pojawi się na wyświetlaczu (musisz mieć e-mail)
 • na stronie eobuwie.pl w zakładce e-sizeme pojawią się Twoje wyniki i możesz filtrować buty po konkretnym rozmiarze

Dla mnie to rozwiązanie jest idealne, bo dokładnie mierzy obie stopy naraz. Dobiera obuwie do większej stopy. Warto więc podczas zakupów w galerii, wybrać się na mierzenie stóp dziecka aby mieć pewność że buty są jeszcze dobre.

Jak wybrać buty dla dziecka?

Jaki rozmiar buta dla dziecka wybrać? O ile większe buty dla dziecka wybrać? Warto kierować się zasadą 1,5cm, która gwarantuje idealny rozwój stopy. Zostawiając 1,5cm przestrzeni między palcem stópki dziecka a szczytem buta, mamy pewność że stopa ma miejsce aby poszerzyć się podczas chodzenia gdy ciężar ciała maksymalnie obciąża całą powierzchnię stópki. Jest miejsce aby stopa rosła prawidłowo a nie dopasowywała się do buta. Rosnące paznokcie nie będą przyczyną dyskomfortu i bólu.

buty dobieramy zawsze do większej stopy.

nieludzkadziewczyna.pl

Jakie pierwsze buty dla dzieci

Pierwsze buty dla dziecka powinny być w pełni kryte, przewiewne, elastyczne, miękkie i oddychające. Jeśli wybierasz buty dla rocznego dziecka do żłobka czy do przedszkola, warto pamiętać o tym, aby trzymały piętę, chroniły palce i były na rzepy lub na zamek błyskawiczny. Ułatwi to życie zarówno opiekunkom w przedszkolu jak i samemu dziecku, które szybko nauczy się zdejmować buty, a dzięki łatwości zakładania nauczy się szybko je wkładać i być samodzielnym. Nic tak nie cieszy małe dzieci jak możliwość robienia różnych rzeczy samemu 🙂

Od kiedy buty dla dziecka?

Dopóki dziecko samo się nie przemieszcza i tylko jest noszone nie musi mieć butów. Chyba że jest zimno, wtedy warto pomyśleć o miękkich bucikach z wodoodpornej tkaniny. Z reguły śpiworki zimowe mają takie doszyte albo ich nogawki zapewniają odpowiednią ochronę małym stópkom. Jeśli dziecko jest noszone w chuście lub jeździ w wózku buciki mają głównie funkcję ozdobną. Latem najlepiej żeby tak małe dziecko miało bosą stópkę, bo stopa naprawdę lubi oddychać. Dziecko w każdym wieku powinno ćwiczyć stopy przez chodzenie boso po różnych powierzchniach. Wiem że wciąż mamy stygmat babci że od chodzenia boso będzie chore, ale bez przesady.

Kiedy warto kupić buty na plażę?

Zdecydowanie zawsze jeśli wybierasz się na wakacje za granicę. W gorących morzach czają się niebezpieczeństwa, których nie ma w Polsce, takie jak np. trujące kolce jeżowców albo szczypiące kraby. Co prawda w naszych jeziorach również można rozciąć stopę o ostrą muszlę czy zostać uszczypniętym przez raka, ale zdecydowanie prędzej rozetnie się stopę o szkło czy kapsel od piwa.

Gdzie kupić buty dla dziecka?

Niezliczona ilość sklepów i dostępnego obuwia w ofercie jest tak szeroka, że nie jestem w stanie przytoczyć wszystkich. Jednak skupię się na bardziej znanych markach. Każdy link prowadzi do marki, gdzie po wpisaniu w wyszukiwarkę możesz znaleźć odpowiedni rozmiar.

Pamiętaj! Rozmiar rozmiarowi nie równy, w zależności jakiej firmy buty dla dziecka kupisz, więc dobieraj obuwie na podstawie długości wkładki wyrażonej w centymetrach.

Czy są tanie i dobre buty dla dzieci?

To zależy od zasobności portfela każdego z nas. Jeśli jednak masz kupować używane buty dla dziecka, kup nowe a tańsze. Dlaczego? Obuwie pracuje, jeśli jest prawidłowo dobrane, dopasowuje się do stopy. Każde dziecko ma inną stopę. Odkształcone raz obuwie będzie zmuszało stópkę do ustawienia w konkretnej pozycji, nie zawsze właściwej. Nowe buty dla dzieci należy kupować na pewno w przypadku butów, w których dziecko będzie spędzało wiele godzin. Buty do przedszkola, do żłobka, powinny być zawsze nowe, w końcu dziecko może w nich spędzać po 10 godzin dziennie! Tanie i dobre buty to nie jest oksymoron. Można upolować na promocjach buty dla dzieci za grosze jak np. w CCC podczas wyprzedaży.

3 Comments

 1. Marta says:

  Dziękuję za porady, właśnie czegoś takiego szukałam .

 2. Bardzo pomocny wpis i porady

 3. Zapraszam częściej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *