peeling

3 sposoby na peeling

Peeling zapewnia młody wygląd naszej skórze. Usuwa zanieczyszczenia, odblokowuje pory, spłyca zmarszczki oraz rozjaśnia przebarwienia. Skóra po nim jest miękka, gładka i rozświetlona. Jaki peeling wybrać?

Rodzaje peelingu

Występują 3 rodzaje:

  • mechaniczny np. przez pocieranie
  • chemiczny np. kwasowy
  • enzymatyczny np. papainą

Mechaniczny obejmuje ścieranie ostrym ręcznikiem, peeling solny, cukrowy,kawowy(ogólnie wszystkie z drobinkami) a także ścinanie np. tarką lub omegą. W gabinecie możesz skorzystać z peelingu kawitacyjnego, mikrodermabrazjii albo oxybrazji. Efekty złuszczania mechanicznego mogą być widoczne gołym okiem jako “resztki z gumki myszki”.

Chemiczny to najczęściej stosowane kwasy owocowe AHA, BHA czy TCA. Kwasy rozpuszczają zarówno zanieczyszczenia jak i martwe komórki naskórka a nawet niszczy żywe komórki skóry. Preparatów z kwasami jest całe mnóstwo na rynku i możecie znaleźć kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas laktobionowy, kwas pirogronowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy itd. W zależności od zastosowanego kwasu widoczność złuszczania jest coraz większa. Po silnych kwasach złuszczanie skóry następuje całymi płatami.

Peeling enzymatyczny oparty jest na enzymach pozyskanych z Papai czy Ananasa. Papaina czy bromelaina rozpuszczają połączenia między komórkami naskórka i w ten sposób powodują delikatne złuszczanie. Z zasady niewidoczne na oka. Dość popularny ostatnio jest peeling 3 enzymy czyli peeling enzymatyczny Tołpa.

Jak zrobić domowy peeling ?

Jeśli akurat nie posiadasz gotowego produktu, możesz sama stworzyć domowy peeling.

Przepis na domowy peeling kawowy:

  • parzymy 2 łyżki mielonej kawy w filiżance zalewając minimalną ilością wrzątku
  • studzimy
  • dolewamy oleju lub oliwy z oliwek

Przepis na domowy peeling solny:

  • sól drobnoziarnistą mieszamy z olejem lub oliwą

Przepis na domowy peeling cukrowy:

  • 2 łyżki cukru mieszamy z żelem pod prysznic

Wszystkie peelingi wsmarowujemy w suchą [wersja ostra] lub zwilżoną skórę

Jaki peeling wybrać dla skóry z naczynkami?

Najlepiej enzymatyczny. Enzymy nie działają tak agresywnie jak kwasy ani nie rozgrzewają niepotrzebnie skóry powodując przekrwienie jak peeling mechaniczny.

Czy peeling boli?

Dostępne na rynku produkty nie powinny wywoływać bólu. W gabinecie u lekarza możesz spotkać się z peelingami kwasowymi które wywołują ból.

Którego peelingu nie wolno stosować na uszkodzoną skórę?

Wszystkich. Każdy posypał się solą na ranę lub wie jak polanie kwasem na ranę może się skończyć. Uszkodzonej skórze należy pozwolić się zagoić.

A czy Ty masz swój ulubiony peeling? Napisz w komentarzu.

sprawdź dodatkowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *